Ministerstwo Cyfryzacji zawarło porozumienie z… Facebookiem. Jako pierwszy kraj na świecie
Porozumienie zakłada, że każda osoba w Polsce, która uzna, że jej wpis lub konto zostało niesłusznie usunięte, a odwołanie zostało negatywnie rozpatrzone przez Facebooka, będzie mogła za pośrednictwem specjalnego formularza zwrócić się o ponowne przeanalizowanie sprawy.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji „w najbliższym czasie w Polsce uruchomiony zostanie tzw. punkt kontaktowy. Platforma ta będzie służyć polskim użytkownikom Facebooka, których treści lub profile zostały usunięte lub zablokowane. Dzięki niej będą mogli składać wnioski o przeprowadzenie dodatkowej kontroli czy blokada nastąpiła słusznie” – czytamy. Z tej możliwości będzie można skorzystać tylko wtedy, jeśli usunięte treści, profile lub strony będą się mieścić w jednej z kategorii wymienionych w specjalnym formularzu opracowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Polska jest pierwszym krajem, który podpisał takie porozumienie z Facebookiem. – Dzięki dobrej współpracy z polskim przedstawicielstwem Facebooka będziemy pierwszym krajem na świecie, w którym takie rozwiązanie zacznie działać. Porozumienie, które podpisaliśmy wspiera ochronę wolności słowa w Internecie, a użytkownicy portalu dostaną dzięki niemu de facto dodatkową instancję odwoławczą od blokad – powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.
W okresie pilotażu z usługi będzie można skorzystać w przypadkach usunięcia treści dotyczących organizacji zbiórek publicznych i zgromadzeń. Z biegiem czasu usługa będzie rozbudowywana.